Erdoğan Berlin’e gitmeyecek – bianetCuma günü Almanya’nın başkenti Berlin’de olması beklenen  Cumhurbaşkanı Erdoğan gezisini iptal etti. Almanya medyasında ziyaretin içeriği ve zamanlaması konsunda Ankara ve Berlin arasında mutabakat sağlanamamasının etkili olduğu bilgisi yaygın olarak yer alıyor. 

Erdoğan’ın Almanya gezisini iptal ettiğini duyuran Alman Yazı İşleri Ağı (RND), Berlin yönetimine yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde Erdoğan’ın ziyaret programı konusunda Scholz’un danışmanı Jens Plötner ve Erdoğan’ın Dışişleri Danışmanı İbrahim Kalın arasındaki görüşmelerde mutabakat sağlanamadığını bildirdi. 

Berlin’in, ziyaret sırasında, AKP Milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün seçim kampanyasında Neuss’ta verdiği görüntüleri açıkça eleştirme niyetinin Ankara’dan kabul görmediği belirtiliyor.  

Açıkgöz’ün tehditleri

AKP Nevşehir milletvekili Açıkgöz, Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Almanya’daki yapılanması “Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu” etkinliğinde yaptığı konuşmada yurt dışındaki karşıtlarına yönelik “yaşam hakkı tanımayacağız” ifadeleri tepki doğurmuştu.

Açıkgöz, 13 Ocak’ta federasyonun Neuss şubesindeki konuşmasında “PKK ve FETÖ mensuplarını yok edeceklerini” söyleyerek, “Onlara Türkiye’de yaşam hakkı tanımadığımız gibi Almanya’da da tanımayacağız. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar PKK denen terör örgütünü, FETÖ denen terör örgütünü bitireceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerin sosyal medyada yaygınlaşmasının ardından Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Almanya Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, ülkede “nefret söylemine yer olmadığı” konusunda uyarılmış ve bu görüşler bakanlığın Twitter hesabından da paylaşılmıştı. 

TIKLAYIN-Almanya | Berlin Büyükelçisi, AKP milletvekilinin “kışkırtmaları” için Dışişlerine çağrıldı

Seçim kampanyası mı?

Erdoğan’ın Berlin’i geliş planları, bu ziyaretin bir seçim kampanyası için kullanabileceği spekülasyonlarına yol açmıştı. RND’nin haberine göre Federal hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit Pazartesi günü gazetecilerin sorularını yanıtlarken “Bunun söz konusu olduğuna dair  bir bilgim yok, ancak bu yönde söylentiler vardı.” demişti. 

Türkiye hükümeti temsilcilerinin seçim kampanyasına katılmaları, özellikle Nisan 2017’de Türkiye’deki anayasa referandumu öncesinde, Berlin ve Ankara arasında ciddi gerilimlere yol açmıştı. Aynı yılın Haziran ayında, federal hükümet, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen “yetkililer”in seçim kampanyası yürütmesini yasaklamıştı.

AB üyesi olmayan ülkelerin siyasetçilerinin seçimlerden önceki üç aylık dönem dışında Federal hükümet tarafınan onaylanmadıkça Almanya eyaletlerinde seçmenlerle toplantı ve gösteri yapmaları yasaklanmıştı. O dönemde, Ankara tarafından ağır bir şekilde eleştirilen düzenleme, açıkça Hamburg’daki G20 zirvesi oturum aralarında yurttaşlarıyla toplantılar yapmak isteyen Erdoğan’ı hedef alıyordu.

RND’nin haberine göre, AKP çevrelerinden seçim kampanyasının federal hükümetin yasağına uyacağının bildirilmesine göre hükümetin yasağı daha çok şimdiden seçim etkinliklerine başlamış olan muhalefet partilerine yönelik olarak uygulaması bekleniyor. 

(AEK)
Apsny News

Previous post Russia-Ukraine war latest updates: Poland sends tank request to Germany
Next post وزير بريطاني يقرّ بفقدان أثر 200 قاصر من طالبي اللجوء معظمهم من هذه الجنسية | أخبار
Close