Ali İsmail Korkmaz dosyası yeniden Yargıtay’da*Fotoğraf: ALİKEV

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir’de girdiği bir ara sokakta polis ve bazı sivillerce dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın ölümüne ilişkin davada çıkan karar yeniden Yargıtay’a taşındı.

AA’da yer alan habere göre; Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin talebi üzerine Yargıtay’a yapılan başvuruda, sanığın “eziyet” suçundan cezalandırılması istendi.

Dosya, Yargıtay tarafından yeniden incelenecek.

TIKLAYINIZ- AYM’den Ali İsmail Korkmaz kararı: Bir polis yeniden yargılanacak

Ne olmuştu?

Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü birinci sınıf öğrencisiyken Eskişehir’de yapılan Gezi Direnişi eylemlerine katılan Ali İsmail Korkmaz, eylemler sırasında siviller ve polislerce şiddete maruz kaldı, başına aldığı sert darbeler nedeniyle beyin kanaması geçirdi.

38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013’te hayatını kaybetti.

AYM’nin en son verdiği karar

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin başvurusunu sonuçlandırdı.

Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan gerekçeli karara göre, AYM oybirliğiyle “eziyet yasağının maddi ve usul boyutunun ihlal edildiğine” hükmetti.

TIKLAYIN – Gürkan Korkmaz: Katillerin cezasız kalması adalet duygumuzu öldürdü

Kararın bir örneği, eziyet yasağının ihlalinin sonuçlarını ortadan kaldırılması üzere polis memuru Hüseyin Engin hakkında yeniden yargılama yapılması için Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek.

Hüseyin Engin, iki kez Yargıtay’a giden davada son olarak mahkemece 7 ay 15 gün cezaya mahkum edilmiş, cezanın açıklanması geri bırakılmıştı.

TIKLAYIN-Gürkan Korkmaz: Katillerin cezasız kalması adalet duygumuzu öldürdü

Dava süreci

Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davada biri polis beş tutuklu ve üç tutuksuz polis olmak üzere toplam sekiz sanık yargılandı.

Savcı, tutuklu polis Mevlüt Saldoğan hakkında müebbet, tutuksuz iki polis sanık Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin için beraat, tutuksuz polis Yalçın Akbulut için 12 yıl ve diğer sanıklar; İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında yaralama suçundan 8 yıl hapis cezası istemişti.

21 Ocak 2015’teki sekizinci duruşmada karar açıklandı. Mahkeme cezaları “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermek” suçundan verdi, iyi hal indirimi uyguladı.

Tutuklu polise 10 yıl 10 ay, tutuklu dört kişiye üç yıl dört ay ceza verildi. Tutuklu bir kişi tutuklu kaldığı süre nedeniyle tahliye edildi. Tutuksuz üç polisten ikisi beraat ederken, bir polise on yıl ceza ve tutuklama kararı geldi.

Mahkeme, tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan hakkında kasten öldürme suçlamasından değil “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermekten” 13 yıl hapis cezası verdi ancak bu cezaya indirim uygulayarak 10 yıl 10 aya düşürdü.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 4 Şubat 2016’da yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davada mahkeme aynı cezaları verdi. İki polisin tutukluluğunu devamına diğer tutuklular İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever’e ise tutuklu kaldıkları 33 aylık süreye mahsuben tahliyesine karar verdi.

Tekrar Yargıtay’a giden dosyada, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 22 Aralık 2016’daki kararında tutuklu polis memurları Mevlüt Saldoğan’a verilen 10 yıl 10 ay, sanık polis memuru Yalçın Akbulut’a verilen 10 yıl, serbest bırakılan fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e verilen altı yıl sekizer aylık cezaları onadı.

Tutuksuz polis sanıklardan Hüseyin Engin hakkındaki beraat kararını ve Ebubekir Harlar’ın eylemi yardım derecesinde kaldığından indirim ile üç yıl dört ay hapis cezasıyla cezalandırılması kararlarını ise bozdu.

Mahkeme, Yargıtay’ın yaralama suçundan cezalandırılmasını istediği tutuksuz polis Hüseyin Engin’e yedi ay 15 gün ceza verip hükmü erteledi. Tahliye edilen sanık Ebubekir Harlar hakkında altı yıl sekiz ay hapis cezası verdi.

Gezi direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği ana ilişkin görüntüleri sildiği tespit edilen bilirkişi Serkan Uğurluoğlu’nun yargılandığı davada da mahkeme, Uğurluoğlu’na ‘gerçeğe aykırı bilirkişilik yapma’ suçundan önce 2 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, cezaya ‘sanığın sabıkasız geçmişi, yargılama sürecindeki tutum ve davranışları, cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri’ gerekçesiyle, iyi hal indirimi uyguladı. Serkan Uğurluoğlu’na verdiği cezayı 1 yıl 8 aya indiren mahkeme, bu cezayı da erteledi.

(RT)
Apsny News

Previous post Türkiye puts NATO expansion on hold – media — Apsny News
Next post “حدث سريالي ومحزن”.. ماذا يفعل برشلونة وريال في كأس ملك إسبانيا؟ | كرة قدم
Close