Ekolojik köye dinamit fabrikası – Hikmet Adal


Kayseri Pınarbaşı’daki Eğrisöğüt ve Aşağıbeyçayır Türkiye’de doğası bozulmamış köylerden.

Uzun söğüt ağaçlarının bulunduğu, yapılaşmanın olmadığı, araba yolu güzergahında olmayan hatta telefonun dahi belirli yerlerde çektiği, sanayiden uzak bir yer. Ayrıca bir Çerkes köyü.

Ancak şimdi bu iki köy arasındaki bölge dinamit fabrikası yapılma riskiyle karşı karşıya. Fabrikayı kuracak olan da Erciyes Patlayıcı Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yapılması planlanan fabrika Eğrisöğüt’e 950 metre, Aşağıbeyçayır ise yaklaşık 3.5 kilometre mesafede. Köy halkının fabrikadan, şirketin ilan.gov.tr’de yayımlanan “ÇED sürecine halkın katılımı toplantı daveti”yle olmuş. Toplantı 31 Ocak Salı günü. Köylüler şimdi mücadele içinde.

“Neden köyümüzü seçmişler bilmiyoruz”

Eğrisöğüt köyünden konuştuğumuz Kayseri Karaçay Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Avukat Harun Özkan bölgede organik tarım ve hayvancılık yapıldığını söyleyerek korunması gerektiğini anlatarak “Böyle bir fabrikanın kurulu olduğu yerde ne tarım ne hayvancılık ne de yaşanabilir bir alan kalması mümkün” diyor:

Fabrikayla ilgili bize hiç bilgilendirme yapılmadı. Ne bir tebligat, ne bir telefon… İhale yapıldı mı, yapılmadı mı onu bile bilmiyoruz. Köyden kimsenin haberi yok. Haberimiz olmadığı için de sürece başında müdahale edemedik. ilan.gov.tr’deki bilgilendirme toplantısıyla öğrendik. Neden gelmişler, neden bizim köyümüzü seçmişler onu da bilmiyoruz.

Fabrika yapılacak alan Eğrisöğüt’e 1 kilometre bile yok. Yani fabrikadan bağırılsa köyden duyulacak bir mesafe. Bir sanayi bölgesi değil. Hiçbir tesis yok. Aşağısında bir ırmak var, Lavanta Irmağı diyoruz. Irmak kot olarak fabrika yapılacak bölgenin altında kalıyor. Fabrika kurulursa tüm atıklar ırmağa gidecek. O ırmak sulamadan tutun, balıkçılığa kadar birçok amaçla kullanılıyor. Kaldı ki balık çiftlikleri çoktur ırmak üzerinde. Tüm balıklar zehirlenecek, yaşamımız zehirlenecek.

Doğal, organik sebze yiyoruz. Kendi bahçemizde yetiştiriyoruz bunları. Şimdi sebze meyvemizin üzerine kimyasallar konacak. Arılar buradan kimyasal bitki özlerini getirecek, bal yapacak. Tamamen organik olan sebze meyvemiz zehire dönüşecek.

Tesisin 200 metre kadar yanında köyün içme suyu şebekesi var. Fabrikanın kimyasalları evlerin musluklarından akacak.

Köyde tarım hayvancılıkla uğraşanlar var. Emekli olup vaktini geçiren, sebzesini, meyvesini doğal olarak yetiştirmeye çalışanlar var. ‘Yaşlılığımı temiz havada geçireyim’ deyip yeni ev yapanlar var.

Şimdi bu fabrika yapılırsa köyün huzuru kaçıracak. Köyün çoğu yerinde cep telefonu çekmez, o kadar doğal bir köy. Fabrika kurulursa sürekli araçlar, kamyonlar geçecek, yolumuzu bozacak. Bir sürü kişi gelip gideceği için güvenlik tehditleri olacak. Her alanda sıkıntı ve korku yaşayacağız.

Mücadele edecekler 

Özkan, Temmuz 2020’de Sakarya Hendek’teki Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 7 işçinin öldüğü, 128 kişinin de yaralandığı patlamayı da hatırlatıyor.

Benzer patlamaları Eskişehir ve Kırıkkale’de de gördüklerini söyleyen Özkan “Fabrika yapılırsa tedirgin bir şekilde yaşayacağız” diyor.

Fabrika projesi için imar değişikliğinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclisinde yapıldığından bahseden Özkan, alanın tekrar meraya dönüştürülmesini istediklerini belirterek “Mücadele edeceğiz” diye de ekliyor.

(HA)
Apsny News

Previous post ‘Unthinkable’ Russia would lose in Ukraine – ex-Japanese PM — Apsny News
Next post الوضع القانوني لتشريعات الكنيست حول الاستيطان بالأراضي الفلسطينية | آراء
Close