Büyükelçiliğe saldırı: Tahran Emniyet Müdürü görevden alındı

Spread the love


* Fotoğraflar: Fatemeh Bahrami / AA

Azerbaycan’ın İran’ın başkenti Tahran’daki büyükelçiliğine yönelik silahlı saldırının ardından Tahran Emniyet Müdürü görevden alındı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, bugün Azerbaycan saatiyle 8.30’da gerçekleştirilen ve bir kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrasında bir araya geldi.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’nın aktardığında göre, İran Emniyet Genel Müdürü Ahmed Rıza Radan, Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi’yi görevden aldı. Buna göre, Tahran Emniyet Müdürlüğüne Elburz Emniyet Müdürü Abbas Ali Muhammediyan getirilirken Hüseyin Rahimi de Ekonomik Güvenlik Polisi Başkanı olarak atandı.

Azerbaycan’dan İran’a: Gerekli tedbirler alınmadı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğe yapılan silahlı saldırıya ilişkin açıklamasında, “diplomatik misyonun güvenliğini sağlamaya yönelik gerekli tedbirleri almadığını” ve Azerbaycan’ın daha önce bu yönde yaptığı çağrılara “gereken hassasiyeti göstermediğini” söylemişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırının şiddetle kınandığı belirtilerek “İran, Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nden doğan yükümlülüğü gereği elçiliğin ve çalışanlarının güvenliğini sağlamak zorundaydı” denilmişti.

“Tahliye yönünde tedbirler planlanıyor”

İran’daki Azerbaycan diplomatik misyonuna daha önce de tehditlerin yapıldığı belirten Bakanlık, açıklamasında özetle şöyle demişti:

“Bu tür durumların önlenmesi ve diplomatik misyonlarımızın güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler İran’ın nezdinde sürekli gündeme getirildi.

“Maalesef son kanlı terör saldırısı, bu yöndeki acil çağrılarımıza gereken hassasiyeti göstermemenin ciddi sonuçlar doğurduğunu ortaya koyuyor. İran’da son dönemde artan Azerbaycan karşıtı kampanyanın diplomatik misyonumuza yönelik bu tür saldırıları teşvik ettiği kanaatindeyiz.

“İran’ın söz konusu terör saldırısının failleri ile bu kanlı eylemin emrini verenlerin bir an önce tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmasını şiddetle talep ediyoruz.

“Azerbaycan tarafı, faillerin tespit edilmesi ve makul bir şekilde cezalandırılması için ilgili uluslararası mekanizmaların sağladığı tüm imkanları kullanacaktır.

“Terör saldırısı sonucu meydana gelen durum nedeniyle büyükelçilik çalışanları ve aile bireylerinin tahliyesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması planlanıyor.”

Ne olmuştu?

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine bugün (27 Ocak) sabah saatlerinde düzenlenen silahlı saldırıda büyükelçiliğin güvenlik amirinin hayatını kaybettiği ve iki güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirilmişti.

Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, saldırganın olaydan sonra yakalandığını ve ilk incelemelere göre saldırının “şahsi ve ailevi sorunlar nedeniyle” düzenlendiğini açıklamıştı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınamış ve Tahran Büyükelçiliğinin tahliye edileceğini duyurmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıyı terör eylemi şeklinde niteleyerek, “Bu terör eyleminin bir an önce soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara terör saldırısı kabul edilemez” demişti. (SD)
Apsny News

Previous post North Korea says US ‘destroying world peace’ — Apsny News
Next post ديلي بيست: كاتب خطابات بوتين السابق يتوقع انقلابا عسكريا في روسيا | أخبار سياسة