Sport

Doğu Kudüs’te silahlı saldırı: 2 yaralı

Spread the love27 Ocak’taki sinagog saldırısının ardından. (Foto: Mostafa Alkharouf / AA)

İsrail polisi, yazılı bir açıklama yaparak Doğu Kudüs’te düzenlenen silahlı saldırıda biri ağır iki kişinin yaralandığını duyurdu.

Polisin açıklamasına göre, saldırı, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi yakınlarındaki Silvan Mahallesi’nde yaşandı.

Saldırganın “etkisiz hale getirildiğini” açıklayan İsrail polisi, olay yerine takviye polis birliklerinin sevk edildiğini söyledi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı’ndan yapılan açıklamada ise, saldırıda biri ağır, iki İsraillinin yaralandığı duyuruldu.

Ağır yaralanan 22 yaşındaki İsrailli ile 45 yaşındaki diğer yaralının olay yerindeki ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.

İlk saldırıya ilişkin 42 gözaltı

Doğu Kudüs’te bulunan bir Yahudi yerleşim birimindeki sinagogun yakınlarında dün gece (27 Ocak) düzenlenen silahlı saldırıda da yedi kişi yaşamını yitirmiş, üç kişi  yaralanmıştı. 

İsrail polisi, olay yerinden araçla kaçan saldırganı kovalayarak, silahlı çatışma sonrasında öldürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail Polis Sözcülüğü’nden bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğu Kudüs’te yedi kişinin öldüğü saldırıya ilişkin olayın faili olan ve polisin öldürdüğü Filistinli Hayri Alkam’ın ailesi, yakınları ve çevresine yönelik sürdürülen operasyonlarda 42 kişinin gözaltına alındı. Açıklamada, soruşturma sürecine ilişkin yayın yasağı getirildiği duyuruldu.

Filistin Esirler Cemiyeti’nden yapılan açıklamaya göre ise İsrail polisi saldırıyla ilişkili olduğu düşünülen en az 45 Filistinliyi gözaltına aldı.

1 Ocak’tan bu yana en az 30 Filistinli öldü

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na önceki gün sabah saatlerinde düzenlediği baskında aralarında 60 yaşında bir kadının da yer aldığı dokuz Filistinli öldürülmüştü.

Baskın üzerine bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs’ün er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli genç yaşamını yitirmişti.

Anadolu Ajansı’nın (AA) derlediği verilere göre, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yılbaşından bugüne aralarında kadın ve çocukların yer aldığı en az 30 Filistinli hayatını kaybetti. (SD)
Apsny News