İran İnsan Hakları Derneği | 26 günde 55 kişi idam edildi

Spread the love


*Görsel:İran İnsan Hakları Derneği

İran İnsan Hakları Derneği, 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini’nin ardından ülkede başlayan protestolarla ilgili son verileri açıkladı.

Dernek, 2023 ilk ayında 27 Ocak itibariyle 55 kişinin idam edildiğini duyurdu. Verilere göre; protestolarda 64’ü çocuk ve 39’u kadın olmak üzere en az 488 kişi güvenlik güçleri tarafından öldürüldü. Öldürülenler arasında 18 yaş altında 10 kız çocuğu yer alıyor. 

Kurum, 107 protestocunun da ölüm veya hapis cezası alma riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. 

Dernek, idamlarda yasal sürecin işletilmediği ve adil yargılanma hakkı olmadığını vurguladı. 

Derneğin sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İdam edilenlerden 37’si, tıpkı protestocular gibi, yasal süreç ve adil yargılanma hakları olmaksızın Devrim Mahkemeleri’nde yargılanan uyuşturucuyla ilgili suçlardan idam edildi. İdam cezasının temel amacı toplumsal korku yaratmak.”

İnsan Hakları Derneğinin Direktörü Mahmood Amiry Moghaddam ise; “Devletin infaz makinesini durdurmak için, siyasi olsun olmasın, hiçbir idama müsamaha gösterilmemeli” dedi. 

TIKLAYIN – Devlet, öldürmeyi kendinde hak gördüğünde
Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini, erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlâk polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

İran devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını açıkladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak, görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti. Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Amini’nin ahlâk polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

(RT) 

 
Apsny News

Previous post Videos of deadly police beating in US released — Apsny News
Next post أسفر عن نحو 1200 قتيل خلال عام.. عنف الشرطة الأميركية لم يتراجع بعد قضية جورج فلويد | أخبار