“Şayık ve Tayboğa’yı JİTEM kaçırdı, sorumlular yargılanmadı”

Spread the loveCumartesi Anneleri/İnsanları adalet arayışlarının 931. haftasında 1994’te Şırnak Silopi’de JİTEM tarafından gözaltına alınıp kaybedilen için adalet istediler. 

Haftanın açıklamasını gözaltında öldürülen gazeteci Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe okudu.

Şayık ve Tayboğa ailelerinin 29 yıldır adalet mücadelesi sürdürdüklerini söyleyen Tepe, şunları söyledi: 

“32 yaşındaki Ahmet Şayık Şırnak/Silopi Başverimli mezrasında, 32 yaşındaki Mehmet Tayboğa ise Silopi’de yaşıyordu. İkisi de Habur Gümrük Müdürlüğü’nde çalışıyordu.

“Yetkililer bilgimiz yok dedi”

“7 Ocak 1994 tarihinde iki iş arkadaşı Mehmet Tayboğa’nın kullandığı araçla çalıştıkları işyerinden eve gitmek üzere yola çıktılar. Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa gece eve gitmeyince aileleri onları aramaya başladı ve Emniyet Müdürlüğü’ne başvurdu. Yetkililer ‘Olayla ilgili bilgimiz yok’ dedi.

“Aynı gün Mehmet Tayboğa’nın kullandığı aracın Doruklu Köyü yakınlarında bulunduğu haberi üzerine olay yerine giden aileler aracın tamamen yanmış olduğunu gördü. Ancak Ahmet ve Mehmet’ten hiçbir iz yoktu. Tanıkların beyanına göre; kayıpların aracı gümrükten çıktıktan bir süre sonra 34 plakalı siyah bir Tempra ve beyaz bir Renault araç tarafından durduruldu. Siyah arabada bölgede Jitemci olarak bilinen Astsubay bulunuyordu.

“Başvurular sonuçsuz kaldı”

“Ancak ailelerinin resmi makamlara yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. 30 Mayıs 1994 tarihinde Botaş arama noktasına giden aileler, yüzbaşı tarafından ‘Acının üzerine fazla gidersen daha büyük acıya rastlarsın’ tehdidiyle karşılaştı.

“Ailelerin araya koyduğu kişiler vasıtasıyla ulaştığı aynı yüzbaşı, Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa’yı ancak ailelerinin savcılığa ‘PKK veya Hizbullah yakınlarımızı kaçırdı’ diye dilekçe vermesi şartıyla teslim edeceğini söyledi. Yakınları Ahmet ve Mehmet’e ulaşabilmek için savcılığa bu dilekçeyi de verdiler ancak onlardan bir daha haber alınamadı.

“DNA karşılaştırılması istendi ama yapılmadı”

“26.01.2009 tarihinde Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Şayık ve Tayboğa Aileleri, Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa’nın kaybedilmesinden Botaş’ta JİTEM’ci olarak bilinen Ali Yüzbaşı, Yusuf Üsteğmen ve Bilal Astsubay’ın sorumlu olduğunu belirterek, bulunacak cesetler üzerinde DNA karşılaştırması yapılmasını talep ettiler.Ancak bugüne kadar bir gelişme olmadı.

“Gözaltında kaybedilişlerinin 29. yılında, yargı makamlarını Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa  dosyasında hakikati açığa çıkarma ve adaleti sağlama yükümlülüğünü yerine getirmeye çağırıyoruz. 

“Kaç yıl geçerse geçsin Ahmet Şayık ve Mehmet Tayboğa için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 232 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

(RT)
Apsny News

Previous post White House confronted over tanks to Ukraine — Apsny News
Next post كاميرا الجزيرة ترصد تفاصيل عملية القدس | البرامج