“Adaletin olmadığı yerde mazlumlar yargılanıyor”

Spread the love* Fotoğraf ve Kaynak: Mezopotamya Ajansı.

Haberin Kürtçesi için tıklayın

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart’ta 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti ikinci yılını doldurmak üzere.

Adalet Nöbeti’ni 694. gününde Urfa Adliyesi önünde sürdüren Şenyaşar ailesi, sosyal medya hesabından anne Emine Şenyaşar’ın fotoğrafını paylaşarak şöyle dedi:

“Adalet sarayı tabelası altında yuvası yıkılmış bir anne, devlet ve hükümetten 694 gündür adalet bekliyor… Adaletin olmadığı yerde sadece mazlumlar yargılanıyor.”

Ne olmuştu?

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları 2018 genel seçimleri için sürdürdükleri seçim kampanyası sırasında işyerlerini ziyaret ettiği Şenyaşarlar’ın kendilerine oy vermeyeceklerini söylemeleri üzerine Şenyaşarlar’a silahla saldırmış, işyerindeki saldırı sırasında Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.

Baba Hacı Esvet Şenyaşar ise hastanede öldürülmüştü. Yaşanan olaylarda AKP’li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da yaşamını yitirmişti.

Başlatılan soruşturmanın ardından Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi.

Saldırıya ilişkin süren soruşturma dosyası üzerinde ise üç yıldır “gizlilik” kararı var. Soruşturmada alınan “gizlilik” kararının kaldırılması için Şenyaşar Ailesi avukatlarının yaptığı ikinci itiraz, 21 Nisan 2021 tarihinde reddedilmişti.

Başvuruyu reddeden Urfa 1. Sulh Ceza Hakimliği, gerekçesinde “Dosya ve deliller kapsamı ile uyumlu olduğu, tedbir kararının yerinde olduğu, bu itibar ile kararda usul ve yasaya aykırı bir yön bulunmadığı” ifadelerine yer vermişti.

Davaya ilişkin ilk duruşma 17 Ocak 2023’te görüldü. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesi talebini kabul etti.

(TY)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Russia violating New START nuclear arms treaty, U.S. alleges
Next post ماذا حققت زيارة وزير الخارجية الأميركي إلى الأراضي الفلسطينية المحتلة وإسرائيل؟ | التقارير الإخبارية