“Bu şartlarda İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil”

Spread the love* Fotoğraf: Cem Özdel / AA – Budapeşte / Macaristan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Macaristan Başbakanı Viktor Orbán ve Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijarto ile bir araya geldi.

Orbán ve Çavuşoğlu’nun Başbakanlık binasında yaptığı görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

Çavuşoğlu, görüşmeyle ilgili Twitter hesabından, “Budapeşte’deki ilk görüşmemizi stratejik ortağımız Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban’la gerçekleştirdik. Verimli görüşme için kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, bu görüşmenin ardından mevkidaşı Szijarto ile de bir araya geldi. İki bakan, görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Toplantıda öne çıkan konulardan biri de İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye gibi Macaristan’ın da henüz onaylamadığı NATO üyelik başvurusuydu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, buradaki açıklamasında, İsveç’in NATO üyeliği konusunda bu ülkenin yükümlülüğünü yerine getirmesi durumunda oturulup düşünüleceğini belirterek “Ama şu an İsveç’in bu şartlarda NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil” dedi.

Türkiye ve Macaristan’ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamayan iki ülke olmasına dair soruya Çavuşoğlu, “Biz de Türkiye olarak tıpkı Macaristan gibi NATO’nun genişlemesini destekliyoruz” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından diğer satır başları şöyle…

Finlandiya’ya ‘daha pozitif’ mi bakılacak?

“(Güvenlik endişeleri) O nedenle NATO’ya üye olmak istediklerini de biliyoruz. Ama bir taraftan o iki ülkenin güvenlik endişelerini anlarken, Türkiye’nin güvenlik endişesinin karşılanmaması kabul edilemez, o da terörle mücadeledir… Bu mutabakat muhtırasına göre, bu iki ülke bu tür faaliyetleri ülkesinde durduracak. Açık ve net. Biz ne fazlasını ne eksiğini istiyoruz.

“Türkiye’nin Finlandiya ile göreceli olarak bakıldığında çok büyük bir sorunu yok. Ama İsveç’e baktığımız zaman ‘bu adımları atabilmek için yasa değişikliğine gitmek zorundayız’ dediler, gittiler. Ama bu faaliyetler artarak devam ediyor. O zaman yasa değiştirmenin ne anlamı kaldı?

“Şimdi bunlar karşılanmadan bir ülkenin NATO üyeliğine ‘evet’ dememiz mümkün değil, bu partiler üstü bir konu.

“Türkiye, Finlandiya’ya başından bu yana daha pozitif bakıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız yine gençlerle bir araya geldiğinde de bunu söyledi ama NATO iki ülkenin üyelik sürecini birlikte götürmek istiyor.

“Bugüne kadar o iki ülke de böyle istediler. Eğer üyelik süreciyle ilgili bir karar verilirse ayrı ayrı da değerlendirme konusunda Finlandiya’ya daha pozitif bakabileceğimizi bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi.

“Bizim derdimiz NATO’yu engellemek değil, bizim güvenlik endişelerimiz karşılansın, terörle mücadele karşılansın.”

Macaristan’da şubatta gündeme gelecek

Çavuşoğlu’nun ardından ortak basın toplantısında konuşan Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto da İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili bir soru üzerine, ülkesinin NATO’nun genişlemesini desteklediğini söyledi.

Bakan, Macaristan Ulusal Meclisi şubatta tekrar açıldığında bu ülkelerin üyeliklerine onay verilmesinin gündeme alınacağını kaydetti. (SD)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Police ask court to ban protest at Cardinal’s Sydney funeral
Next post مع تراجع قيمة الدينار.. رئيس وزراء العراق يعلن رصد تحويلات احتيالية للدولار إلى الخارج | أخبار