‘Sansür yasası’nın ilk davası gazeteci Sinan Aygül’e

Spread the loveHaberin Kürtçesi için tıklayın

Tatvan Cumhuriyet Başsavcılığı, Bitlis’te bir çocuk istismarı iddiasını gündeme getirdiği için 14 Aralık 2022’de tutuklandıktan sonra 22 Aralık’ta tahliye edilen Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül hakkında iddianame hazırladı.

‘Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla açılan davayı Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti. Savcılık Aygül’e 3 yıla kadar hapis istedi. Aygül, ‘sansür yasası’ uyarınca hakkında dava açılan ilk gazeteci oldu.

İddianame savcısı, tek sayfalık iddianamede hapis isteminin gerekçesi olarak “Ülke gündemindeki hassas konulardan olan çocuk cinsel istismarı olaylarına ilişkin aslı olmayan bir haberi paylaşmasını” gösterdi.

Savcı iddianamede, olayı kamuoyuna duyurduğu tweet ile Aygül’ün “Emniyet ve Jandarma teşkilatı mensuplarını şüpheli gibi gösterdiği” iddiasına yer verdi.

Savcı, bu hususun paylaşımın Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı sıfatıyla yapıldığı, dolayısıyla etki kitlesinin genişlediğini belirterek Aygül’ün üst sınırdan cezalandırılmasını istedi.

Aygül’e açılan davanın ilk duruşması 28 Şubat’ta Tatvan 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Savunma yapmayacak

Hakkında hazırlanan iddianameyi Twitter’dan paylaşan Sinan Aygül, davada savunma yapmayacağını söyledi. Aygül “Madem ki bu bir susturma yasası, mahkemede susacağım. Savunma yapmaya çalışarak yasayı meşrulaştırmayacağım. Basın ve ifade özgürlüğü, demokratik değerler adına, son dava olmasını umut ediyorum” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, 13 Aralık 2022’de sosyal medya hesabından Tatvan’da bir kız çocuğuna cinsel taciz iddialarına ilişkin bir bilgiseli paylaştı. Paylaşımdan birkaç saat sonra gözaltına alındı. 14 Aralık’ta da Tatvan Sulh Ceza Hakimliğinin kararıyla tutuklandı. 8 gün cezaevinde kalan Aygül 22 Aralık 2022’de tahliye edildi.

TIKLAYIN – Taciz haberi yapan gazeteci tutuklandı

TIKLAYIN – Gazeteci Sinan Aygül tahliye edildi
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post US to arm Ukraine with ‘longer-range’ missiles – Reuters — Apsny News
Next post رئيس تونس يمدد حالة الطوارئ لنهاية 2023 ويدعو الحرس الوطني للتصدي لـ”أعداء الوطن” | أخبار