“Telefonları acı acı çalacak, ucundaki ses: Ben Kemal, geliyorum!..”

Spread the loveCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Sibel Tekin

Çektiği belgesel gerekçe gösterilerek tutuklanmasının ardından tahliye edilen yönetmen Sibel Tekin’e seslenen Kılıçdaroğlu, “Sibel Tekin adli kontrol şartıyla tahliye edilmiş. Kapalı cezaevinden açık cezaevine hoş geldin Sibel, ama Türkiye’yi cezaevi olmaktan kurtaracağız” dedi.

Devlet Opera ve Bale sanatçıları

Grup toplantısına katılan Devlet Opera ve Balesinden bazı sanatçılara figüran sözleşmesi yapıldığını aktaran CHP Lideri, “Az kaldı sevgili sanatçılar, kadrolarınızı alacaksanız” diye seslendi.

Asgari ücret

Asgari ücretli 5 milyon 400 bin kişinin Türk-İş’in belirlediği açlık sınırının altında maaş aldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Alın terinin bu kadar ucuz olduğu ve insanların açlık sınırının altında maaş almaya mahkum edildiği bir tek adam rejimi var” dedi.

Kılıçdaroğlu, asgari ücretlilere, “Benim görevim iktidar olduğumuzda hiçbir asgari ücretlinin açlık sınırının altında maaş almayacağı bir düzeni inşa etmektir. Eğer milyonlarca kişiyi açlığa mahkum ediyorsanız, milyonlarca kişiyi işsiz bırakırsanız bu iktidar bir zorba iktidarıdır” şeklinde konuştu.

Ortak Politikalar Mutabakat Metni

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, altılı masa tarafından hazırlanan Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni göstererek söz konusu çalışmanın demokrasi tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.

Farklı partilerin 6 liderinin, devlet için bir beka sorunu haline gelen tek adam rejimini değiştirip ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek için bir araya geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet tarihinde ilk defa 6 liderin bir araya gelip, 2 bin 300’ün üzerinde var olan soruna oy birliği ve gönül rahatlığıyla çözüm üretiyorsa Türkiye’nin geleceğinin aydınlık olduğunu dile getirdi.

Devleti, ahlak, erdem, bilgi ve adalet üzerine yeniden inşa edeceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ne diyorlardı, ‘6 benzemez bunlar, bir araya gelemezler, sabahtan akşama kadar kavga ederler.’ Ya arkadaş siz de bir aradasınız. Hiç bir araya gelip bir fotoğraf verdiler mi? Bir masanın etrafında toplanıp da önlerinde kağıtlar ‘Memleketin şu sorununu nasıl çözeriz.’ diye düşündüler mi? ‘Bu memlekette yolsuzluk var, hırsızlık var, yolsuzlukları önlemek için şu adımı atalım.’ diye bir cümle kurdular mı? ‘Bu memlekette tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenler var. Bunlarla bizim mücadele etmemiz lazım.’ dediler mi? Demediler. Besleniyorlar oradan çünkü. Yolsuzluklardan besleniyorlar. Devletin saygınlığını koruyacağız. Devlet gerçek anlamda devlet olacaktır, ana devlet olacaktır.”

“Beşli çete”

Kılıçdaroğlu özetle şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, bir konuda ta en başından beri çok açık ve net konuşuyorum: Bu beşli çetelerin proje kisvesi altında devlet hazinesinden fazlasıyla götürdüklerini, götürdükleri paraları, götürdükleri malları onlardan tahsil edeceğim sözünü verdim, 85 milyona tahsil edeceğim sözünü verdim. Çünkü o paralar, bu ülkenin doğmamış bebeklerinin parasıdır, onların paraları değildir.

“Şimdi bu vesileyle devletimizin temel kurumlarından birisi olan Sayıştay’a ve Sayıştay’ın onurlu denetçileri ne seslenmek istiyorum: Çünkü bütçeyi yapan Meclis, Meclis’in bütçesini Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetleyen de Sayıştay kurumudur. İktidara geldiğimizde o raporlarınızda, yani yazdığınız raporlarda 418 milyar doları görmezsem görevinizi layıkıyla yerine getirmemişsiniz demektir. Bir daha söylüyorum: 418 milyar doları raporlarınızda görmezsem, görevinizi yerine getirmemişsiniz demektir. Açıkça, milletimin önünde açıkça ifade ediyorum: Vallahi de billahi de raporda görmezsem, yakarım sizleri!

“Çok değil, 3,5 ay sonra iktidara geldiğimizde kendi raporlarımızı, sizin raporlarınızla karşılaştıracağım; kim görevini yapmış, kim yapmamış, orada görevini yapanı da yapmayanı da göreceğiz ve size, Sayıştay’a son bir şans vermek için onlardan randevu talep edeceğim. Gideceğim ve baş başa görüşeceğim, şimdi konuştuklarımın daha ayrıntılısını onlarla konuşacağım.

“Son bir Bay Kemal uyarısı daha yapmak istiyorum: Beytülmale dokunan yanacaktır! Bir daha ifade ediyorum: Beytülmale dokunan yanacaktır!

“Bu konuyla ilgili milletime, halkıma bir taahhütte bulunmak istiyorum: Çeteleri temizleme, devlet hazinesinden sülükleri, parazitleri temizleme operasyonu başlamadan önce Ankara’ya dev bir dijital pano kurduracağım. Adı “çetemetre” olacak. Halktan çalınan ve geri aldığımız her doları bu panoda görecek Ankaralılar da bütün Türkiye de. Vatandaştan çalınan 418 milyar doları burada görünceye kadar, o para devletin kasasına girinceye kadar asla ve asla durmayacağım.”

“Ben Kemal, geliyorum!”

“Benim helalleşeceğim haksızlık yapılanlardır. Kime haksızlık yapıldıysa, güç sahibi devlet veya ben veya herhangi birimiz bir kişiye haksızlık yaptıysa onunla oturup helalleşeceğim. Dolayısıyla Roboski ile helalleşeceğiz, Ali İsmail Korkmaz’ın ailesiyle helalleşeceğiz, Soma ile helalleşeceğiz. Başı kapalı kızlarımıza haksızlık yapıldığı için, biz o dönemde suskun kaldığımızdan dolayı onlarla da helalleşeceğiz.

“Liste uzun, saymayayım. Bizim arsız ve hırsıza muamelemiz çok ama çok açık ve çok nettir. Vuracağız neşteri, alacağız devletin malını geriye, bu kadar açık. Seçimin ertesi gününde onların telefonları acı acı çalacak. Açtıkları telefonun ucunda bir ses duyacaklar: Ben Kemal, geliyorum!..

(AÖ)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post NATO state wants to fast-track training of Ukrainian tank crews — Apsny News
Next post احتجاجات مليونية في أنحاء فرنسا ضد إصلاح نظام التقاعد والحكومة تتمسك بموقفها | أخبار