CENTCOM: İran’dan Yemen’e kaçırılan silahlara el konuldu

Spread the loveFotoğraf: CENTCOM / Twitter

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), yaptığı yazılı açıklamada 15 Ocak’ta Umman Körfezi’nde düzenlenen operasyonda 3 binin üzerinde tüfek, 578 bin mermi ve 23 güdümlü tanksavar füzesinin ele geçirildiği duyurdu

CENTCOM, yine Umman Körfezi’nde 6 Ocak’ta bir balıkçı teknesine yapılan operasyonda da İran’dan Yemen’e kaçırılan 2 bin 100’ün üzerinde silah ele geçirildiğini kaydetti. 

Açıklamada, son iki ayda yapılan dört operasyonda 5 binden fazla silah ile 1,6 milyon merminin Yemen’e girişinin engellendiğini aktardı. CENTCOM ayrıca ele geçirilen silahların fotoğrafını da paylaştı.

Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Abdulmelik el-Mihlafi de 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Yemen ile Umman arasındaki Şahn Sınır Kapısı’nda Husilerin kullandığı 100 adet İran insansız hava aracı (İHA) motoru yakalandığını duyurmuştu.

Ele geçirilen İHA motorları ile ilgili uluslararası soruşturma başlatılmasını isteyen Mihlafi, söz konusu sevkiyata kimlerin göz yumduğu, yardım ettiği ve kolaylaştırdığının ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetmişti.

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

(HA)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Why would China use a spy balloon, and why wouldn’t the U.S. shoot it down?
Next post إيفرتون يفوز على أرسنال متصدر الدوري الإنجليزي | كرة قدم