Ekrem İmamoğlu: İstanbul’da 4 kişilik ailenin yaşam maliyeti 27 bin 596 lira

Spread the loveFotoğraf: Mehmet Eser / AA

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen Şişli Belediyesi Sosyal Yardım Lansmanı’na katıldı.

Burada bir konuşma yapan Ekrem İmamoğlu, İstanbul Planlama Ajansı’nın hazırladığı “İstanbul’da yaşam maliyeti” verilerini konu yaptı. Başka araştırmalardan Türkiye ekonomisine dair örnekler verdi.

İstanbul’da yaşam maliyetinin bir senede yüzde 112 arttığını söyleyen İmamoğlu, 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyetinin 27 bin 596 lira olduğunu belirtti.

Hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren İmamoğlu, yurttaşların enflasyon yükünün sıkıntısını çektiğini anlattı. “Bir kişinin inadı, milyonlarca yurttaşımızın yoksulluk çekmesine, çocukların yeterli beslenememesine, çocukların aç kaldığı bir Türkiye’yi görmemize neden oluyor” dedi:

Israrla sürdürülen yanlış ekonomi politikaları, bugün ülkemizin her noktasını zorlu ekonomik şartların içerisine soktu ve itti. Açıkçası bunun tarifi şu. Bir kişinin inadı, milyonlarca yurttaşımızın yoksulluk çekmesine, çocukların yeterli beslenememesine, bir çocuğun bile aç girmeyeceği bir Türkiye var etme noktasında ne yazık ki tam tersine çocukların aç kaldığı bir Türkiye’yi görmemize neden oluyor.

İstanbul’da yaşam maliyeti Aralık 2021’den Aralık 2022’ye kadar geçen süreçte yüzde 112’yi aşan bir oranda ne yazık ki arttı. 4 kişilik bir ailenin yaşam maliyeti tam 27 bin 596 lira. Yani dört kişilik bir ailenin dördü de en az asgari ücretle çalışmalı ki bunun üzerine çıkabilsin. Ki, böyle bir aile demografisi ülkemizde yok.

İstanbul barometresine göre İstanbulluların yüzde 61’i son 3 ay içerisinde ‘Geçinebilecek kadar para kazanamıyorum.’ diyor, yüzde 61’i geçinemediğini söylüyor. TÜİK verilerine göre, 2021 Ekim-2022 Ekim arasında gıda enflasyonu tam yüzde 27’den yüzde 99’a çıktı, bu TÜİK’in verileri. İTO verilerine göre ise İstanbul’da gıda enflasyonu yüzde 21’den tam yüzde 115’e çıktı. Bunlar aslında yaşamı derinden etkileyen gerçek veriler.

Türkiye, 2022 Eylül ayı içerisinde Zimbabve, Lübnan ve Venezuela’nın ardından dünyada en yüksek gıda enflasyonuna sahip dördüncü ülke.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı tarafından hazırlanan açlık haritasına göre, Haziran 2022’de Türkiye’de, 14 milyon 800 bin insanımız yetersiz besleniyor. 100 bin çocukta akut yetersiz beslenme, yaklaşık 350 bin çocukta ise yetersiz beslenme kaynaklı ne yazık ki bodurluk gözleniyor. Eğitim-Sen Türkiye’de çok sayıda öğrencinin okula kahvaltı yapmadan gittiği, okulda yemek yemeden günü tamamladığı ve eve döndüğünü tespit etmiş durumda.

Bu verilerin her birisi aslında bizim içimizi acıtmalı, canımızı yakmalı ve her birimizin de bu konuda büyük sorumluluk duyması gerektiğinin altını çizmek isterim. İşte Türkiye’yi aslında soktukları durum bu. İnşallah çok yakın zamanda sizlerin önderliğinde Türkiye’mizde her şey çok değişecek ve inşallah hepimiz çok güzel günleri birlikte yakalayacağız.

(HA)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Planet smashes record for most moons in solar system — Apsny News
Next post بعد تزايد حرق الجثث.. هل يلجأ الأوروبيون لتدفئة أنفسهم برفات موتاهم؟ | سياسة