Fotoğraf sanatçısı Ertan: Fotoğraf alanında ilk kadın profesör olmam çok zordu

Spread the love


Fotoğraf sanatçısı Güler Ertan, fotoğrafla olan yolculuğunu anlattı. “Büyük bir mücadele sonucu profesörlüğümü aldım. Profesörlüğü de almamın nedeni, benim ileriye dönük hep planlı, programlı olmamdan. Marmara Üniversitesinde fotoğraf bölümü yoktu. Müracaat ettim ve tam 30 sene sonra kurabildim” dedi. 

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Balıkesir’in Susurluk ilçesinde 1940’ta dünyaya gelen ve kendisini eğitimci olarak tanımlayan Ertan, bilgi toplamak, araştırma yapmak için eğitimci olmayı, çok para kazanmaya tercih ettiğini söyledi.

Fotoğraf sanatçısı Ertan, fotoğraf konusundaki akademik kariyerine ilişkin, şöyle dedi:

“Bir unvanı taşıyabilmek için bilgi birikiminizin, sevecenliğinizin olması, sabırlı ve azimli olmanız gerekir. Bunları yapabilmek o dönemde çok emek gerektiriyordu. Fotoğraf alanında ilk kadın profesör olmam hem çok zor hem de çok değerliydi. Maalesef şimdi eğitimci yetişmiyor. Fotoğraf sadece sanat değil aynı zamanda sanat eserini yaratan zanaattır.”

Güler Ertan, iyi fotoğrafçı olabilmek için çok fotoğraf çekmek ve görsel belleği zenginleştirmek gerektiğine dikkati çekti. 

(EMK)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post China reacts to Blinken visit delay — Apsny News
Next post مدرب تشلسي: قرار استبعاد أوباميانغ من تشكيلة دوري أبطال أوروبا كان “صعبا” | كرة قدم