İran’da açlık grevi yapan yönetmen Panahi serbest bırakıldı

Spread the loveİran rejim güçleri tarafından 11 Temmuz 2022’de, “Sisteme karşı propaganda” iddiasıyla tutuklanan İran’ın dünyaca ünlü yönetmenlerinden Jafar Panahi, açlık grevine başlamasından iki gün sonra şartlı olarak tahliye edildi.

Tahliye olduğu cezaevi önünde açıklama yapan Panahi, “Farhad Meysami gibi yüzlerce insan cezaevinde olduğu halde ben nasıl mutlu olabilirim. Hepsine özgürlük diliyorum” dedi. 

TIKLAYIN – PANAHİ: BENİM YERİM BURASI

7 ay önce tutuklanmıştı

Ünlü yönetmenin eşi Tahereh Saeedi de, sanal medya hesabında Panahi ile birlikte bir fotoğrafını paylaştı. 62 yaşındaki Panahi, 7 ay önce tutuklanmış ve 1 Şubat’ta açlık grevine başlamıştı.

Penahi, 1 Şubat’ta yetkililer tarafından yeniden yargılanma talebinin reddedilmesinin ardından tutuklu bulunduğu cezaevinde yazdığı mektupta, şöyle demişti:

“Bugün İran’da kapana kısılmış birçok insan gibi, benim de en değerli varlığım hayatım. Bu sebeple insanlık dışı bu davranışları protesto etmekten başka çarem yok.

“Bu durum, tutuklanmalarının ardından neredeyse 30 gün sonunda darağacına getirilen masum gençlerin kısa sürede yargılamalarıyla tamamen zıt. Tahliye edilene kadar yemek yemeyi ve ilaç içmeyi reddediyorum. Belki de bu durum cansız bedenim hapisten çıkana kadar devam edecek.”

Avrupa’nın en büyük üç film festivalinde de ödül kazanan yönetmenin açlık grevi, birçok ülkeden destek bulmuştu. Panahi, 2000 yılında “The Circle” filmiyle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan, 2015’te “Taxi Tehran” ile Berlin’de Altın Ayı ve 2018’de “Three Faces” ile Cannes’da en iyi senaryo ödülünü kazanmıştı.

Panahi’nin son filmi “Ayı Yok” ise, 2022 Venedik Film Festivali’nde kendisi cezaevindeyken gösterildi. Film Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. (EMK)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Indian police nab over 2,000 men for illegal child marriages
Next post منذ زمن الآشوريين إلى يومنا هذا.. “البرمة” تتربع على الموائد الموصلية | أسلوب حياة