İstinaf, Hendek iş cinayeti davasındaki cezaları onadı

Spread the loveSakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen ve yedi kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin davada, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu yedi sanığa verilen hapis cezaları, istinaf mahkemesince onandı.

Müşteki ve sanık avukatları ile Türkiye Barolar Birliği ve Kocaeli Barosu, Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesine istinaf başvurusu yaptı.

Başvuruların kısmen reddine karar veren 3. Ceza Dairesi, “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar C. ve Ali Rıza Ergenç C’nin 16 yıl üçer ay, Hasan Ali V’nin 12 yıl 6 ay ve tutuksuz sanıklar Erşan Ö, Asiye A, Aslı B. ve Ahmet Ç’nin 6 yıl sekizer ay hapis cezası kararını hukuka uygun buldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Daire, yargılama esnasında katılma talepleri kabul edilmeyen bazı müştekiler ile hayatını kaybedenlerin yakınlarının dosyaya katılmaları yönünde hüküm kurdu.

Türkiye Barolar Birliği ve Kocaeli Barosunun olay nedeniyle suçtan doğrudan zarar görmemeleri nedeniyle katılma hakları bulunmadığından istinaf başvurusunun reddine hükmeden 3. Ceza Dairesi, tutuklu sanık Yaşar C’nin mevcut halinin devamına karar verdi.
Ne olmuştu?

Sakarya Hendek’te 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de saat bir patlama yaşandı, patlama çevre şehirlerden de hissedildi. Faciada 7 kişi hayatını kaybetti, 127 kişi de yaralandı.

Patlamaya ilişkin daha sonra gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladığı fezlekeyi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı da aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 7 şüpheli hakkında 27 sayfalık iddianame hazırladı.

İddianamede, sanıkların “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Tutuklu yardılanan iş güvenliği uzmanı Aslı Bozkurt ikinci duruşmada kontrolle tahliye edildi. Üçüncü duruşmada tahliye edilen sorumlu müdür Asiye Angın ve ustabaşı Erşan Öztürk, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ve bazı müşteki avukatlarının itiraz üzerine tutuklanmış, bu sanıkların avukatlarının tekrar itirazı üzerine ise tahliye edilmişti.

TIKLAYIN – MİT: Patlamayla ilgili sabotaj ihbarı yok

TIKLAYIN – Fabrika sahipleri hakkında tutukluluğa devam kararı

TIKLAYIN – Yaşar Coşkun’dan “Her gün iş kazası oluyor” savunması

TIKLAYIN – Fabrika patronu yine ‘Mağdurum’ savunması yaptı

TIKLAYIN – “Denetimler önceden haber veriliyordu”

TIKLAYIN – “Yaşar Coşkun mağdursa biz neyiz?”
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Solomon Perel, Jew who posed as Hitler Youth to survive war, dies at 97
Next post بوركينا فاسو تنفي قطع العلاقات مع فرنسا وتعلق على أنباء انتشار مرتزقة فاغنر فيها | أخبار