6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı 49 bin 589’a yükseldi

Spread the love*Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Maraş merkezli depremlerde 6 bin 807’si yabancı olmak üzere 49 bin 589 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Oktay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD) basın toplantısı düzenledi.

Depremlerin ardından bölgedeki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Oktay, “Deprem felaketleri nedeniyle 6 bin 807’si yabancı uyruklu olmak üzere toplam 49 bin 589 vatandaşımızı kaybetmiş bulunmaktayız” dedi.

Oktay, 18 kişinin yaşamını yitirdiği Urfa ve Adıyaman’da yaşanan sel ile ilgili de bilgi verdi.  Oktay, selde kaybolan üç kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

14 Mayıs seçimlerine de değinen Oktay, şöyle konuştu: “Çadırkent ve konteyner kentlerdeki, her bir çadır ve konteyner ikametgah olarak belirlenmiş ve tescil edilmiştir. Bunun anlamı şu: Seçim sürecine girmiş bulunmaktayız. YSK’nın belirlediği takvim çerçevesinde biz burada her bir vatandaşımızın anayasal hakkını kullanmasını arzu ediyoruz.

“Ama şunu da özellikle ifade etmek istiyorum, depremzede vatandaşlarımızın oy kullanmak için başka bir yere ikametlerini aldıklarında herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. Herhangi bir tereddüde gerek yok, çok rahatlıkla bulundukları yere ikametgahlarını alabilirler. Oylarını da bu ikametgahta kullanabilirler. Şu ana kadar da ikamet değişikliği yapan 345 bin 97 vatandaşımız bulunmaktadır.”

(RT)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post Facing arrest warrant, Russia’s Putin visits annexed Crimea
Next post رغم الضائقة المعيشية.. المصريون حريصون على زينة رمضان | أسلوب حياة