Çavuşoğlu Mısır’da | İlişkileri güçlendirmekte ciddi bir kararlılığa sahibiz

Spread the love*Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’nin davetiyle resmi ziyarette bulunmak üzere bugün Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 yıl aradan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

AA’nın aktardığına göre, bu sabah Kahire Havalimanı’na inen Çavuşoğlu’nu, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Ihab Nasr, Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Büyükelçi Salih Mutlu Şen ve diğer yetkililer karşıladı.

Çavuoğlu, ülkede yapacağı temaslar kapsamında ilk olarak Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. 

Çavuşoğlu ve Şukri, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “İletişimimizin hızlı bir şekilde devamını diliyoruz. Yeni iletişim kanallarının açılması çok önemli” dedi.

Bakan Şukri, Çavuşoğlu’nun Mısır’da olmasının kendileri için bir ‘onur’ olduğunu söyledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, “Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkilerin gelişmesi her iki ülkenin de çıkarınadır. Sağlam zemine sahibiz ve Türkiye ile ilişkileri güçlü bir şekilde yeniden kuracağımızdan eminiz” dedi.

Şukri’nin ardından söz alan Çavuşoğlu, Mısır’a Maraş merkezli depremlerin ardından desteği için teşekkür etti.

“Mısır’dan ciddi bir yardım geldi”

‘Mısır’dan ciddi miktarda yardım geldiğini’ aktaran Çavuşoğlu, Samih Şukri ile deprem bölgesini ve yardımları yerinde inceleme olanaklarının olduğunu da hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Doha’daki görüşmesini de anımsatan Çavuşoğlu, iki liderin görüşmeleri için iki bakanı görevlendirdiğini söyledi.

İki ülke arasındaki normalleşme adımlarına değinen Çavuşoğlu, “İlişkilerimizi normalleştirmek adına somut adımların atılıyor olmasından son derece memnunuz” dedi.

“İki ülke ilişkilerini en üst düzeye çıkarma konusunda kararlı olduklarını” ifade eden Çavuşoğlu, askeri, enerji ve ticari alanlarda da işbirliğini artırmak istediklerini belirtti.  

“Tarihi bağlarımız var”

Türkiye ve Mısır arasındaki ticari ilişkileri hakkında da açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, “Tarihi bağlarımız var, akrabalık bağlarımız var” diyerek, “Bugün çok açık, samimi görüşmeler gerçekleştirdik. Kardeşim Semih’e bunun için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelerine ilişkin olarak “Önümüzdeki süreçte hangi adımları ne zaman atacağımıza da değinme şansımız oldu” bilgisini paylaştı.

“Canlandırılması gereken bazı konular var”

İki bakanın açıklamalarının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Bir gazetecinin ‘ilerleyen süreçte normalleşme adına ne gibi adımlar atılacağını’ sorması üzerine Çavuşoğlu, “Burada vurgulamadığım bazı konular oldu. Onlara da burada değinmek isterim” diyerek enerji, diplomasi, askeri ve bölgesel konulardaki istişarelere değindi.

“Canlandırılması gereken bazı konular da var” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Ekonomiden enerjiye, siyasetten eğitime kadar atmamız gereken adımlar var. Bunların takibi için bir sonraki görüşmemize kadar arkadaşlarım çalışacaklar” açıklamasında bulundu.

 (RT)
Apsny News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous post France protests: Why is Macron forcing a retirement-age hike?
Next post السودان.. مجلس السيادة يعلن استعداد الأطراف غير الموقعة على الاتفاق الإطاري لاتفاق سياسي ينهي الأزمة | أخبار